Mikulov

Kultura a zábava

 

 

7.Kultura a zábava

Kulturní dění je nedílnou a přirozenou součástí života města i celého mikroregionu Mikulovsko a také magnetem, který přitahuje rostoucí počet návštěvníku. V Mikulově – právem označovaném jako město kultury, probíhají v průběhu celého roku kulturní a společenské akce.

Březen – Mikulovský zpěváček – soutěž zpěváčků lidových písní z oblasti Mikulovska.

Duben – Velikonoční jarmark – přivítání jara, otvírání náměstí, tradiční řemesla, zábava pro děti i dospělé. Den země – ekotrh s ochutnávkou biovín, koncerty, výstava, rukodělky a soutěžní stezka pro děti. V tento den je i zdarma otevřena jeskyně Na Turoldu s kulturně společenským doprovodným programem. Regionální přehlídka zpěváčků hanáckého Slovácka – regionální soutěž mladých talentů.

Květen – Setkání folklorních souborů: Pod Taneční horou – setkání tuzemských a zahraničních folklorních souborů. Mezinárodní den muzeí – vernisáž výstav, koncert, zahradní slavnost. Jaro – soutěž ve sportovních tancích kategorie A a M s mezinárodním zastoupením.

Červen – Jazzový večer: koncertní vzpomínka k poctě mikulovského rodáka Karla Krautgartnera. Promenádní koncerty – koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Přehlídka dětských a mládežnických dechových hudeb – přehlídka o Pohár starosty města Mikulova. Součást Mikulovských hudebních slavností, jejichž tradice začala v roce 1991. Concentus Moravie – koncert v rámci Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst. Den květů – velkolepá květinová a módní show s jedinečnými hostujícími floristy.

Červenec – Promenádní koncerty: koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Napoleon v Mikulově – oslava výročí konce války roku 1809. Kytarový festival Mikulov – mezinárodní hudební festival s mistrovskými interpretačními kurzy a s koncerty světových renomovaných kytaristů. Folkový festival. Mikulovské výtvarné sympozium „ Dílna“ – letní výtvarné setkání českých a zahraničních umělců tvořících v prostorách mikulovského zámku. Akce je důležitou událostí v celostátním měřítku a má vysoké renomé mezi odborníky. Festival Národů Podyjí – prezentace originálních kulturních a kulinářských specialit národů žijících v oblasti Podyjí.

Srpen- Promenádní koncerty: koncertní vystoupení kapel, souborů a kroužků. Setkání tří měst – Troj festival „Sousedé“ – setkání místních a zahraničních folklorních souborů. Prázdninové klavírní kurzy – umělecká výuka s koncerty účastníků kurzu. Eurotrialog Mikulov – Mezinárodní hudební festival. Hudební přehlídka na státních hranicích postavená na myšlence společně kulturní komunity mezi lidmi sousedících zemí. Kampanila – mezinárodní festival pěveckých sborů.

Září – Mariánská pout na Svatý kopeček: Tradiční pout s Černou madonou loretánskou na Svatý kopeček v Mikulově. Pálavské vinobraní – velkolepá akce s historickou i vinařskou tržnicí, průvody, košty vín a burčák, gastronomickými specialitami a zábavnými programy pro všechny věkové kategorie. Koná se pravidelně druhý zářijový víkend trvá 3 dny a do Mikulova v tyto dny přijede na 40tisíc lidí ze všech koutů republiky a okolních států. O zlatý hrozen Jižní Moravy – mezinárodní přehlídka dechové hudby. Šumperk baví Mikulov – setkání spřátelených měst s kulturním programem.

Říjen – Mikulovské hudební slavnosti – koncert vážné hudby.

Listopad – Přehlídka dětských cimbálových muzik – soutěžní přehlídka dětských cimbálových muzik – vzpomínka na Josefa Košuliče. Blues alive Mikulov – koncert mezinárodního bluesového festivalu.

Prosinec – Adventní koncert – adventní koncert Národopisného spolku Pálava. Mikulášská besídka. Vánoční koncert. Vánoce pod Radnicí – adventní dobový trh, bohatý program. Silvestr – na náměstí v Mikulově s doprovodným programem.

Bližší informace o akcích v Mikulově a kontakty naleznete na www.mikulov.cz Aktuální akce celého mikroregionu na www.mikulovskoregion.cz