Mikulov

Sport a relaxace

 

 

3.Sport a relaxace

 

Odpočinek má mnoho podob. Někoho láká letní dovolená u vody, jachting, windsurfing nebo rybaření. Stále víc lidí objevuje kouzlo cykloturistiky a je hodně těch, co se nemohou dočkat, až vyrazí s batůžkem na zádech objevovat krásy přírody.  Mikulovsko nabízí škálu sportů a aktivit, kterými je možné si zpestřit nejen letní dovolenou, ale lze provozovat i celoročně.

Vodní sporty – Možnost relaxace u vody a plavání v Mikulově nabízí koupaliště Riviéra s plaveckým bazénem 25 m, dětským brouzdalištěm, skluzavkou a tobogánem. Koupaliště je otevřené denně od června do září. Další koupání v Mikulově je zatopený vápencový lom s průzračně čisto vodou – přírodní koupání. Další koupaliště je v nedaleké obci Březí.

Velkým magnetem pro turisty, kteří se na Mikulovsku rozhodnou strávit letní dovolenou, jsou Novomlýnské nádrže.  Rozsáhlá vodní plocha u Autokempu ATC Merkur na břehu horní Novomlýnské nádrže nabízí snad nejlepší podmínky pro windsurfing v České republice.

 

Turistika a cykloturistika – Velmi hustá sít turistických tras a cyklostezek, na které se lze z Mikulova napojit, skýtá nejrozmanitější možnosti pro objevování bližšího i vzdálenějšího okolí města včetně výletů do sousedního dolnorakouského regionu. Překračování hranice usnadňují hraniční přechody pro pěší, cyklisty, jezdce na koních a motocykly do 50ccm Nový Přerov-Alt Prerau a Mikulov-Ottenthal. Pro automobilovou přepravu je pak určen hraniční přechod Mikulov-Drasenhofen, popř. Valtice-Scgrattenberg.

Mikulovskem prochází několik dálkových cyklotras. Jednou z nich je mezinárodní cyklostezka Greenways Praha-Vídeň, po níž lze dojet do rakouské vinařské oblasti Weinviertel. Jantarová stezka prochází rekreační oblastí Pasohlávky a přes hraniční přechod v Hevlíně pokračuje přes Vídeň dále na jih.

 

Sportovní rybolov – Kromě příjemného zážitku nabízí i velice účinný způsob aktivního odpočinku, který je v dnešní hektické době tolik vyhledávaný. Vhodným místem k rybolovu jsou Novomlýnské nádrže, protože právě zde se vždy několika šťastlivcům podaří ulovit kapitální kusy.

 

Koně a jezdectví – Ve stáji Jezdeckého klubu Mikulov si děti i dospělí mohou vyzkoušet jízdu na koních a seznámit si i s hippoterapií, drezurou či parkurem. Další možností nabízí ranč pod Stolovou horou u Klentnice, kde je možné projet se na ponících nebo se seznámit s domácími zvířaty, která na ranči žijí. Na vinařském dvoř v Novosedlech si lze na koni prohlédnout celý areál. Zatímco si děti budou prohlížet ovečky či kozy, rodiče si mohou projít vinařskou stezkou spojenou s degustací vína. Milovníci jízdy na koni neodolají vyjížďce po úpatí Pálavy nebo Lednicko-valtického areálu.

 

Individuální trasy a programy – Putování za vínem moravsko-rakouským pomezím – Trasa Bavory (vinařství Tanzberg Bavory) – Perná (vinotéka – sklepy) – Dolní Dunajovice – Březí – Dobré Pole – Novosedly (vinařská naučná stezka Stará hora, návštěva domácích vinných sklepů, oběd) – Drnholec – Jevišovka – Hrabětice – Hevlín (hraniční přechod) – Laa an Thaya (město, vodní tvrz, mlýn z 16. Století, termální aquapark) – Neudorf – Kirchstetten – Falkenstein (prohlídka zříceniny hradu, poutní místo s kapličkami) – Poysbrun – Poysdorf (oblastní vinotéka) – Herrnbaumgarten – Schrattenberg (hraniční přechod) – Valtice – kolonáda Raistna – Úvaly – Sedlec – Mikulov. Délka 126 km – možnost rozdělit na dvě části. Trasa není v terénu značená, vede po cyklostezkách a komunikacích třetích tříd.